Datum

23. září 2022 - 16. října 2022
Událost již proběhla

Výstava Michala Gulyáše

sdílet událost

Michal Gulyáš *1966

Herec, spisovatel

Jako divadelní herec od roku 1982 prošel několika oblastními a pražskými scénami (Divadlo Hradec králové jh, Divadlo Divadlo,J.W. jh, Komorní divadlo jh,  Vinohradské Divadlo jh, Divadlo Příbram, MDP-Divadlo Rokoko, ND jh). V roce 2002 si založil vlastní soubor, Národní divadelní společnost, tvorbou zaměřené převážně na dětské a rodinné publikum.

Jako divadelní autor od roku 1989 uvedl v divadlech 23 dramatických i pohádkových titulů (Prokletý básník, Chechtavec, Noc divokých zvířat, Staré pověsti české, aneb Krok za Čechem, Běží Žižka k Táboru, aneb odpustky budou ad.).

Je filmovým, televizním i dabingovým hercem (Ženy v pokušení, Líbáš jako Bůh, Ať žijí rytíři, 1. oddělení, Kosmo, Ohnivé kuře ad.). Jednou z jeho domén je mluvené slovo, v němž patří mezi přední speakery dokumentárních filmů a je také interpretem audioknih. V roce 2015 spoluzaložil vydavatelství AUDIOS.CZ, ve kterém působí jako autor knižních titulů. Z dětských jsou to: ZEMĚ SNĚHULÁKŮ, PAN POHÁDKA. Z rodinných titulů: MY PSI ZE VSI a ZIMNÍ POHÁDKY. V tvorbě pro dospělé je autorem společenského románu Malý stín Velkého trpaslíka, sci-fi Jusa Vid  –  posel v bouři času, nebo Expres Inferno. Píše také thrillery, jako severský autor pod pseudonymem Jon Svärd – Svátky ošklivých lidí.  Některé z titulů si v audioverzích sám načetl. Jeho osobním i autorským heslem je:

“Slovo je drtivá zbraň, ale i zázračný lék!”